חיפוש
  • קייטן

פעילויות טיפוס ונינג'ה - יתרונות עבור ילדים

עודכן: 24 בינו׳

בשנים האחרונות אנו עדים לעולמות הנינג'ה אשר נעשים אטרקטיבים מיום ליום עבור ילדנו. אני, חובב טבע וטיפוס מגיל צעיר, מכיר על גופי ונפשי את התרומה הרבה שאלו הוסיפו לחיי כילד ומלווים אותי עד היום.ומכאן, אני רוצה לפרט ולהסביר, על היתרונות של פעילות הנינג'ה לילדים:

  • אתחיל מהפן הרגשי: הפעילות מעמתת את הילד/ה עם מגוון רחב של מצבים, אתגרים, התמודדות עם קושי, התמדה, חוויות הצלחה, תחושת מסוגלות ויכולת, העצמה ותחושה של התגברות על מכשולים וקשיים. התמודדות עם פחד והתגברות על פחד. שמחה רבה, תחושת פורקן ועוד מגוון רגשות וחוויות רגשיות. האימון דורש תכנון וחשיבה, יחד עם פיתוח אחריות, ויסות אימפולסיביות, פיתוח יכולת לדחיית סיפוקים במהלך הפעילות ופיתוח שליטה עצמית, עמידה בכללים ובחוקים ברורים. מעבר לכך, מתקן הנינג'ה הוא סביבה בה קל לחוש גאווה, לפתח אמונה בעצמך ולהעלות את הערך העצמי - תוך שימוש ביצירתיות ושכלול תנועותייך.

  • הפן התקשורתי, החברתי והשפתי: פעילות נינג'ה יוצרת לא פעם סביבת משחק בה ילדים מעודדים זה את זה, מדרבנים האחד את השני, מחזקים. פעילות הנינג'ה והטיפוס מציפה רגשות שונים כלפי הסובבים: קנאה, הערצה, תחושת תחרותיות, התגייסות לצורך השגת מטרות משותפות, תמיכה באחר, אמפטיה כלפי האחר ועוד.

 

עוד מאפיין משמעותי מאד של הפעילויות עם מתקני הטיפוס והנינג'ה של GEKO, הינה שהפעילות יכולה להיות פעילות רבת משמעות, משותפת עבור הורה וילד, עבור אחים ושאר בני משפחה או עם חברים. מאד אופייני לראות בפעילות ילדים המעודדים את הוריהם להצליח, צופים בהם בגאווה או מאוכזבים מול נפילה, ולהיפך, את ההורים התומכים בילדיהם, שומרים עליהם, מנחים, מאבטחים. גם מתחים עולים בסביבה זו וגם חוויות פורקן והנאה משותפים.

מלבד התחום הרגשי, החברתי והתקשורתי, פעילויות נינג'ה וטיפוס יכולות לחזק ולשפר עוד מגוון רחב של מיומנויות ומאפשרות השגת מטרות שמפתחות ערכים בתחומים שונים.

פעילות נינג'ה לרוב נעשית דרך טיפוס במסלולים, שנקבעים על פי צבעי האבנים בקיר ועל פי הוראות המאמן. לכן, בתחום הקוגנטיבי, תחום החשיבה והלמידה, נדרשת מהילד הבנת הוראות, תשומת לב לפרטים, ריכוז, יכולת פיצול קשב, זיכרון על מנת לזכור את המסלולים השונים אותם התבקש הילד לבצע. נדרשת יכולת תכנון ושמירה על רצף פעולות, יכולת קבלת החלטות ופתרון בעיות.

הפעילות מערבת מספר דרכי למידה והוראה: למידה דרך התבוננות באחר וחיקוי, דרך הקשבה להוראות, דרך חקירה עצמית והתנסות אישית ועוד.

ולבסוף, באופן טבעי, פעילות ספורט מזוהה עם חיזוק תחום המוטוריקה ועם גרייה תחושתית. בתחום המוטורי, אכן ספורט זה דורש ומעודד יציבות, פיתוח מיומנויות שיווי משקל, שיפור יציבה וחיזוק שרירים בכל הגוף. לא רק המוטוריקה הגסה מושפעת מהטיפוס, אלא גם המוטוריקה העדינה ותפקודי כף היד. בפעילויות אלו יש דגש על אחיזות יד, תוך שימוש בקצות האצבעות והפרדת תנועה טובה (שימוש בתנועות קטנות של האצבעות, תנועה עדינה מתוך כף היד). הפעילות מפתחת תאום בין אברי הגוף השונים (קואורדינציה), תאום עין יד, עין רגל, תאום בין שני צידי הגוף, דיוק מוטורי, דורש שמירה על רצף תנועתי ומפתח יכולת תכנון תנועה טובה! כך שדרך פעילות הנינג'ה והטיפוס ניתן לעודד ולפתח מגוון מטרות בתחום המוטורי.


בתחום התחושתי מדובר בפעילות המגרה את כל החושים של האדם, פעילות מעוררת, אשר יש בה גם הרבה מאד רגעי המתנה ומנוחה ונדרשת בה שליטה עצמית רבה.

6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול